„Niech Ci Bóg błogosławi!”

Skończyła się coniedzielna rodzinna kolacja u rodziców Mortena. Część osób już wyszła, inni kłębią się w korytarzu, albo czekają cierpliwie w kuchni na swoją kolej. Razem z Mortenem żegnamy się ze wszystkimi, my tu zostaniemy jeszcze z pół godziny.

Niech was Bóg błogosławi! mówi na do widzenia ciocia Marta.

Morten się cały najeża. Potem mówi do mnie na osobności:

Naprawdę nie rozumiem, czemu ciocia musi się wszędzie wpychać z tym swoim „Bogiem”. Czemu nie powie normalnie „pa”? Przecież nie każdy musi wierzyć w to, co ona.

Nie wiedziałam, od czego zacząć. Przecież ciocia jest pastorką, jest powołana do mówienia o Bogu. Czemu więc błogosławieństwo z jej strony wydało się Mortenowi dziwne i czemu aż tak go zdenerwowało? Absolutnie nie rozumiem odbierania każdej manifestacji religii jako ataku. Ciocia nie życzyła nam przychylności Boga żeby nam zaszkodzić, ani żeby nas sprowokować. Chciała podarować nam coś, co sama uważa za najcenniejsze przychylność tego, którego jest posłańcem.

***

Do niedawna błogosławienie na pożegnanie uważałam za domenę osób starszych i duchownych. Aż do mojego uczestnictwa w Juliette Low Seminar (o tym powstaje w tej chwili długi post). Z niektórymi uczestniczkami utrzymuję kontakt na Messengerze, czy w wiadomościach na Instagramie do dziś. Zambijka i Tanzanka prawie za każdym razem żegnają się ze mną słowami „God bless you”. Czasem zastanawiam się, czy nie zaniedbuję ich nie odpowiadając tym samym. Nie jestem pewna, czy odpowiedź „God bless you too” byłaby poprawna, wydaje mi się nieco infantylna. Choć osobiście uważam, że wyrażenie „Niech Cię Bóg błogosławi” powinno być zarezerwowane dla okoliczności bardziej wzniosłych niż wymiana memów na czacie, ale oczywiście ilu wiernych, tyle poglądów na wyrażanie wiary. I warto swoje nawzajem poglądy szanować. |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s